Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Wycieczka do Bańskiej Szczawnicy
Wycieczka do Bańskiej  Szczawnicy

W miniony weekend (18 maja) grupa mieszkańców z Tymbarku odkrywała malownicze miasto Słowacji – Bańską Szczawnicę. Miejscowość z ponad 360 obiektami zabytkowymi, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa JUNESCO. Zaliczane jest do jednego z najstarszych miast górniczych Europy z historią sięgającą XIII w.

Do intensywnego rozwoju i znaczenia miejscowości przyczyniła się kopalnia kamieni szlachetnych, która działa do czasów współczesnych. Zwiedzanie rozpoczęło się zatem od kopali złota, do której wchodzi się szybem Bartłomieja. Spacerując przez labirynt chodników pod opieką przewodników, można poznać ciężkie warunki pracy ówczesnych górników. Po wydostaniu się na powierzchnię, przyszedł czas na piknik w malowniczej scenerii jednego z wielu Tajchów, znajdującego się na obrzeżach miasta. Po wypoczynku powróciliśmy do centrum, gdzie zwiedzano zabytkową starówkę, kolejno Stary i Nowy Zamek. Mimo zmęczenia udało się jeszcze zobaczyć wznoszącą się nad miastem przepiękną barokową Kalwarię z prowadzącą do niej od dolnego kościoła Drogą Krzyżową i imponującym ołtarzem przedstawiającym ukrzyżowanie w kaplicy na szczycie.

Dzięki dobrej organizacji, fachowej opiece przewodnika, przepięknej pogodzie, udało się zrealizować program wyjazdu. Dziękujemy Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za dofinansowanie wycieczki.

Dodano: 2024-05-19 19:20:05

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
Ewa Stachnik – Cesarzowa nocy

Ewa Stachnik – Cesarzowa nocy

Niezapomniana opowieść, ukazująca nieznane, prywatne oblicze jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach Kiedy młodziutka księżniczka Katarzyna przybyła na cesarski dwór, by poślubić przyszłego cara Piotra III, jej życie przestało należeć tylko do niej. Jej nieszczęśliwe małże...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2024 Biblioteka Publiczna w Tymbarku