Od 1905 r. na terenie Tymbarku zapoczątkowana została działalność biblioteczna, która opierała się na inicjatywach społecznych. Organizatorem ruchu bibliotekarskiego było Koło TSL, które do wybuchu II w. św. prowadziło czytelnię i bibliotekę dla ogółu mieszkańców. Oprócz popularyzacji czytelnictwa rozwijano działalność kulturalną, n. in. amatorski zespół teatralny.


\"\\"\\\\"\\\\\\\\"Biblioteka\\\\"\\"\"

Podstawy prawne do rozwoju sieci bibliotecznej stworzył dekret o bibliotekach. W oparciu o jego postanowienia 16 stycznia 1949 r. oficjalnie została uruchomiona Gminna Biblioteka Publiczna. Biblioteka, od początku istnienia podlegała różnorodnym zmianom. Jako instytucja ściśle związana ze społeczeństwem, w miarę posiadanych możliwości i środków dostosowywała się do nowych warunków i potrzeb społecznych. Jej sieć była uzależniona od podziału administracyjnego kraju i narażona na zmiany wraz z każdą jego organizacją. I tak od chwili powstania do 1954 r. funkcjonowała jako gminna biblioteka, później w latach 1955-73 była biblioteką gromadzką, by wraz z nowym podziałem administracyjnym kraju ponownie stać się gminną instytucją kultury. Należy wspomnieć również, że w latach 1973-97 w skład sieci wchodziła Filia biblioteczna z siedzibą w Słopnicach. W trakcie swojej działalności mieściła się w kilku obiektach. Miała swoją siedzibę w budynku Urzędu Gminy, w "starej" remizie, a od 1986 r. do 2010 znajdowała się w budynku Remizy OSP. Głównym zadaniem biblioteki jest gromadzenie i udostępnianie zbiorów, oraz prowadzenie działalności informacyjnej i kulturalnej w środowisku lokalnym. Priorytetem placówki jest uzupełnianie zbiorów z każdej dziedziny wiedzy w oparciu o aktualne potrzeby czytelnicze. Oprócz księgozbioru uniwersalnego, posiada kompletne piśmiennictwo dotyczące gminy, prasę lokalną oraz dokumenty życia społecznego. Jej kolekcja wynosi około 20 tysięcy woluminów i jest na bieżąco odnawiana. Od 2003 r. tworzona jest komputerowa baza danych zbiorów biblioteki.

 

Rocznie z usług wypożyczalni i czytelni korzysta średnio ponad 1.400 użytkowników, dla których udostępnia się około 15 tys. publikacji, zarówno druków zwartych jak i ciągłych. Czytelnicy nie tylko odwiedzają instytucję w celu wypożyczenia książki, ale również w celu uzyskania informacji naukowej oraz lokalnej. Jak już wspomniano, obok działalności statutowej prowadzone są również inne formy pracy kulturalno-oświatowej, jak np. spotkania autorskie, konkursy, wystawy itp. Biblioteka gościła m. in. pisarzy, dziennikarzy, takich jak: Włodzimierz Wnuk, Jalu Kurek, Ryszard Kłyś, Jan Jaźwiec, Andrzej Kaliszewski i inni. W miarę posiadanych środków organizuje konkursy literackie, plastyczne, fotograficzne oraz imprezy adresowane zwłaszcza dla dzieci. Stałym elementem pracy są lekcje biblioteczne, połączone z wycieczkami szkolnymi. Podczas obchodów kolejnych "Dni Tymbarku" przygotowano wystawy twórców ludowych z terenu gminy i miejscowości ościennych.

\"\\"\\\\"\\\\\\\\"Izba\\\\"\\"\"

Pod koniec ubiegłego wieku, przejęto opiekę nad pamiątkami zgromadzonymi w Izbie Pamięci Narodowej, w celu zachowania lokalnego "dziedzictwa kulturowego". Nastąpiło to na wniosek weteranów wojennych działających przy Kole Światowego Związku AK i Związku Kombatantów w Tymbarku. Powstanie izby jest związane z 1985 r., kiedy rozpoczęto gromadzenie eksponatów, pamiątek, dokumentów, map oraz materiałów związanych z historią miejscowości. Zostały one przekazane przez uczestników ruchu oporu i ich rodziny, a także okolicznych mieszkańców. Od 1999 r. opiekę nad zgromadzonymi zbiorami przejęła Biblioteka, która czyni starania, by powiększać ekspozycję i utrzymać ją w należytym porządku. Ilość zgromadzonych zbiorów pozwala pracownikom biblioteki na prowadzenie edukacji historycznej wśród dzieci i młodzieży.



\"\\"\\\\"\\\\\\\\"Nowy\\\\"\\"\"

W 2010 roku baza lokalowa instytucji wzbogaciła się o nowoczesny budynek przystosowany do prowadzenia szerokiej działalności kulturalnej. Urząd Gminy przystąpił do realizacji projektu pod nazwą "Biblioteka wraz z Izbą Pamięci i Centrum Konferencyjnym". Zadanie zostało zrealizowane przy współfinansowaniu ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-13 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Budynek o łącznej pow. użytkowej 570 m2 został zaprojektowany i wybudowany tak, by umożliwić realizację różnorodnej działalności kulturalnej, wyposażony został w nowoczesny sprzęt audiowizualny i meble. Jest pozbawiony barier architektonicznych, przystosowany do korzystania dla osób niepełnosprawnych. Dobra lokalizacja budynku obok obiektów sportowych i przedszkola sprzyja działalności kulturalnej.


\"\\"\\\\"\\\\\\\\"Otwarcie\\\\"\\"\"

W dniu 2 grudnia 2010r. nastąpiło uroczyste otwarcie budynku Biblioteki. Natomiast w styczniu 2011r. przeniesiono zbiory z Remizy OSP do nowej siedziby i od tej pory służy społeczności lokalnej.

Strukturę organizacyjną tworzą działy:

    * Czytelnia
    * Wypożyczalnia
    * Pracownia multimedialna
    * Izba Pamięci
    * Sala konferencyjna
    * Sala wystawowa